Vesti

Konferencija za medije predsednika opštine Petrovac na Mlavi

Na danas održanoj konferenciji za novinare predsednik opštine Petrovac na Mlavi Duško Nedinić, između ostalog, govorio je o aktuelnoj epidemiološkoj situaciji na području opštine, da je sasvim izvesno da će kovid odeljenje ponovo biti otvoreno u našoj bolnici, ali da su svi u pripravnosti i da se situacija prati svakodnevno što ukazuje na ozbiljnost situacije.

Predsednik je govirio i o projektima koji se realizuju u našoj opštini i istakao:

„Jedan od važnih turističkih proizvoda opštine je turistička zona Malo Laole – Ždrelo – Krilaš, prevashodno zahvaljujući banji Ždrelo, koja predstavlja okosnicu ponude, ali takođe, zahvaljujući i prirodnim potencijalima. Idealan položaj Ždrela, na ulasku u Gornjačku klisuru, neophodno je turistički aktivirati, a zatim i uobličiti čitavu ponudu raznim sadržajima. Savremeno uređena pešačko – biciklistička staza koja povezuje seoska domaćinstva na potezima Bistrica – Malo Laole – Ždrelo – Šetonje upravo je deo tog plana i jedan od bitnih aspekata turističke infrastrukture“.

Na konferenciji je bilo reči i o početku realizacije projekta Sanacija, zatvaranje i rekultivacija postojeće nesanitarne deponije „Svine “ koji finansira Ministarstvo zaštite životne sredine uz učešće opštine Petrovac na Mlavi, o projektu sanacije i adaptacije objekta škole „Sveta Mihajlović“ u Tabanovcu, o završetku radova na antierozivnoj bujičnoj pregradi, odnosno brani, u naselju Dobrnje:

“Zahvaljujući odličnoj saradnji sa ministarstvom privrede, za koju sam se veoma zalagao prethodnih godina i i zahvaljujući mom timu koji je i do sada uspešno realizovao projekte sa ovim ministarstvom, mi uskoro privodimo kraju investiciju vrednu skoro 60 miliona dinara. Samo neko ko je ograničen i ko nema viziju ka budućnosti može uniziti značaj ovog projekta. Nadam se i očekujem da ćemo vrlo skoro zajedno proslaviti uspešnu realizaciju.

Još jedna dobra vest je da smo otpočeli sa realizacijom projekta Sanacija, zatvaranje i rekultivacija postojeće nesanitrarne deponije „Svine“. Projekat finansira Ministarstvo zaštite životne sredine, uz naše učešće i sastoji se iz dve faze:

Faza 1- obuhvata aktivnosti na sanaciji postojećih površina deponije, zatvaranje kosina i obezbeđivanje povoljnijih uslova za dalje odlaganje otpada.

Faza 2 – obuhvata sve aktivnosti koje podrazumevaju potpuno zatvaranje i rekultivaciju deponije.

Ukupna vrednost projekta je oko 50 miliona dinara, dok je učešće opštine je oko 17 miliona dinara. U toku je Javna nabavka za izvođača radova i Nadzorni organ. Sanacija deponije je urgentna potreba kako sa stanovišta zaštite životne sredine, tako i sa stanovišta daljeg odlaganja otpada na ovoj lokaciji do izgradnje regionalnog centra za upravljanje otpadom. Ovo je zaista bio jedan od prioritetnih projekata i drago mi je da smo na korak bliže rešenju dugogodišnjeg problema odnosno urgentne potrebe.

Još jedan projekat sa kojim uskoro startujemo je sanacija i adaptacija objekta škole “Sveta Mihajlović” u Tabanovcu. Sanacija i adaptacija objekta škole “Sveta Mihajlović” u Tabanovcu doprineće poboljšanju uslova i standarda korišćenja objekta, kao i poboljšanju termičkih karakteristika objekta, što obuhvata sanaciju krova, limarske radove, zamenu stolarije, uređenje podova, zidova i plafona, termičku izolaciju objekta i molersko farbarske radove. Radovi se finansiraju delom iz Kabineta ministra bez portfelja zaduženog za unapređenje razvoja nedovoljno razvijenih opština, delom iz našeg budžeta. Ukupna vrednost radova je oko 14 miliona dinara. Javna nabavka za izbor izvođača je završena, u toku je javna nabavka za Nadzorni organ. U drugoj polovini septembra očekuje se potpisivanje Ugovora sa izvođačem radova i početak radova.

Danas se završavaju radovi i na antierozivnoj bujičnoj pregradi, odnosno brani, u naselju Dobrnje. Ovo je još jedan iskorak u pravcu obezbeđivanja od elementarnih nepogoda. Kao što sam rekao i nakon polava 2018. godine, učiniću sve što je u mojoj moći i mogućnostima, da se podigne nivo bezbednosti od elementarnih nepogoda. Situacija u kojoj smo se našli 2018. godine nas je na teži naučila kako se moramo ponašati, ali danas, evo, napredak je sasvim evidentan na tom polju. Dao bih samo primer, da je količina padavina po metru kvadratnom koja je pala krajem jula meseca ove godine, mnogo veća nego 2018. godine, a posledice znatno manje. Zato sam hitno reagovao i izdejstvovao da se u saradnji sa Vodoprivredom Požarevac, radovi na brani u Dobrnju izvedu po hitnom postupku. Naravno sa prirodom se ne možemo takmičiti i izaći kao pobednici, ali ono što mogu da obećam je da će se ova praksa podizanja nivoa zaštite od elementarnih nepogoda, nastaviti i u budućnosti.

Još jednom pozivam sve da se ponašamo odgovorno, vakcinišemo i uradimo što god možemo kako bismo doprineli okončanju ove bolesti” završio je Nedinić.