Vesti

Kvalitet vazduha, upravljanje otpadnim vodama i upravljanje otpadom na lokalnom nivou

Foto: Stalna konferencija gradova i opština

Više od 240 predstavnika jedinica lokalnih samouprava i komunalnih preduzeća imalo je priliku da prisustvuje online edukativnim radionicama koje imaju za cilj unapređenje saradnje između lokalnog i nacionalnog nivoa, na teme kvaliteta vazduha, upravljanja otpadnim vodama i upravljanja otpadom. Radionice predstavljaju jednu od aktivnosti ENVAP3 projekta, održane u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine i Stalnom konferencijom gradova i opština.

Online edukativne radionice iz ove tri oblasti su predstavnicima lokalnih samouprava približile zakonodavne okvire kao i EU legislativu i način na koji ona treba da bude preneta u nacionalno zakonodavstvo. Tokom trajanja radionica, pružene su informacije o aktivnostima Ministarstva zaštite životne sredine i u oblastima koje se odnose na Poglavlje 27, implementaciju Zelene agende i klimatske promene.

U okviru radionice „Kvalitet vazduha“ predstavnici jedinica lokalnih samouprava su se upoznali sa izradom nacrta Programa za zaštitu vazduha u Republici Srbiji sa akcionim planom, kao i finansiranjem sektora vazduha koji podrazumeva dodeljivanje subvencija od strane Ministarstva zaštite životne sredine, kao i iz međunarodnih fondova. Takođe, učesnici su imali priliku da se bliže upoznaju sa zakonodavnim okvirom u oblasti zaštite vazduha. „Upravljanje otpadnim vodama“ predstavlja jednu od prioritetnih tema za jedinice lokalnih samouprava, a tokom trajanja radionice učesnicima je ukazano na poslednje aktivnosti i buduće planove u segmentu upravljanja vodom. Takođe, predstavljeni su planovi finansiranja infrastrukture za upravljanje otpadnim vodama koji će doprineti boljem funkcionisanju lokalne zajednice. Praćenje kvaliteta otpadnih voda i primeri lokalnih samouprava u oblasti upravljanja otpadnim vodama bile su, takođe, neke od tema ove radionice.

Na poslednjoj online radionici „Upravljanje otpadom“, održanoj 31. januara, predstavljeni su ciljevi i mere iz tek usvojenog Programa upravljanja otpadom za period 2022 – 2031. godine. Zadatak lokalnih samouprava u ovom procesu biće da identifikuju probleme i šta je to čime bi trebalo da se u narednom periodu posvete. Tokom trajanja radionice, eksperti iz ove oblasti diskutovali su na teme – Cirkularna ekonomija: Uloga jedinica lokalne samouprave, finansiranje infrastrukture za upravljanje otpadom, unapređenje izveštavanja o otpadu, doprinos ciljevima za reciklažu otpada, implementacija zahteva u oblasti upravljanja otpadom. Primerima dobre prakse na lokalu pruženi su uvidi u rešavanje glavnih pitanja iz ove tri oblasti, što je podsticaj ostalim samoupravama ka boljem pronalaženju rešenja za glavne izazove sa kojima se susreću.