Više podsticaja za organsku proizvodnju, prepoznavanje regenerativne poljoprivrede kroz regulativu i podrška inovacijama i razvoju startapa u oblasti hrane i poljoprivrede su mere koje nisu teške da se implementiraju, a veoma brzo bi dale velike rezultate, rečeno je na današnjoj svečanoj sednici Saveza za hranu i poljoprivredu u NALED-u.
Samo prelazak sa tradicionalne na regenerativni model poljoprivrede, u prve tri do četiri godine dao bi 10-20% veće prinose po hektaru, dok bi u periodu od deset godina, uštede u troškovima proizvodnje išle i do 47%. Budući da poljoprivreda predstavlja jedan od glavnih stubova ekonomskog rasta u zemlji, preduzimanje konkretnih mera kako bi se unapredila održivost sektora i njegova otpornost na klimatske promene biće jedan od glavnih prioriteta NALED-ovog Saveza za hranu i poljoprivredu u naredne dve godine.
Državna sekretarka u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Ivana Popović potvrdila je da je Vlada pitanje održive poljoprivrede prepoznala u kratkom roku i da je formirana radna grupa od koje se očekuje da donese brza rešenja i mere koje će ući u Strategiju ruralnog razvoja.
– Takođe, predlogom budžeta za 2025. koji je usvojila Vlada Srbije za subvencije u poljoprivredi namenjeno je 111,5 milijardi dinara. Dobra vest za sve poljoprivrednike je da će već u decembru biti raspisan i javni poziv za meru 3 iz IPARD III Fonda, a u januaru i za meru 7 – izjavila je Popović.
Na listi prioriteta Saveza nalazi se i podrška privredi u primeni ESG standarda, posebno malim i srednjim preduzećima, razvoj ruralne infrastrukture i otklanjanje barijera u međunarodnom prometu prehrambenih proizvoda i sirovina.
– Broj elektronski registrovanih sezonskih radnika u poljoprivredi, za nepunih šest godina, od kada je započeta reforma sezonskog zapošljavanja, dostigao je prošlog meseca 100.000 i to je pored pokretanja platforme eAgrar, najveći rezultat našeg radnog tela. Rezultati govore u prilog daljeg rada na procesu digitalizacije procedura, kao što su prijave za podsticaje i vođenje Knjige polja – rekla je predsednica Saveza za hranu i poljoprivredu u NALED-u Tamara Penjić.
Među istaknutim aktivnostima mesto je našla i izrada Analize karbonskog otiska i održivosti u primarnoj ratarskoj proizvodnji, uz podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (Sida), a u saradnji sa ekspertima iz PricewaterhouseCoopers (PwC), kao i uspostavljanje prvog EIT Food Hub-a u Srbiji, koji vodi NALED, u konzorcijumu sa Poljoprivrednim fakultetom iz Novog Sada.
Novo rukovodstvo Saveza za hranu i poljoprivredu
Članovi Saveza za hranu i poljoprivredu izabrali su novo rukovodstvo ovog tela. Naredne dve godine vodiće ga Tamara Penjić, izvršna direktorka kompanije Carnex. Potpredsednici u novom sazivu biće Marjana Davidović, generalna direktorka kompanije Nestle za region Srbije, Crne Gore i Severne Makedonije, Dragan Pušara, v.d. direktor Akreditacionog tela Srbije, Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije i Vladimir Milićević, predsednik opštine Paraćin.